Print this page

Stowarzyszenie Ad Astra

Stowarzyszenie Ad Astra istnieje od października 2008 roku i w ciągu niespełna czterech lat zorganizowało szereg imprez o charakterze kulturalnym, przeprowadziło inicjatywy społeczne, w tym także profilaktyczne.

Stowarzyszenie Astra powstało stosunkowo niedawno, jednak od jesieni 2008 roku wiele się wydarzyło, zrealizowanych zostało wiele projektów, w tym międzynarodowych.

Pierwszym z nich jest „School, parents, children - learning by doing together”, zrealizowany ze środków programu wspierającego nieformalną edukacje dorosłych Grundtvig. W przedsięwzięciu udział wzięli partnerzy  z Cypru, Portugalii, Finlandii i Rumunii. W ramach „School, parents, children - learning by doing together” uczestnicy mieli okazję wyjechać do krajów partnerujących i zapoznać się z tamtejszymi systemami współpracy pomiędzy rodzicami, dziećmi a szkołami.

 

Cel - zapobiegać

W tym duchu Stowarzyszenie Ad Astra zorganizowało kolejny projekt, tym razem skierowany do uczniów nyskich szkół. Projekt „Muzyka moim jedynym nałogiem” był współfinansowany ze środków Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Nysie. Sposobem na sukces przedsięwzięcia okazała się jego formuła – oprócz  tradycyjnych spotkań z psychologiem odbyły się występy taneczne break dance i koncerty zespołu hip hopowego „Ciąg Dalszy”. Liderem przedsięwzięcia został instruktor grupy „Harmonia w chaosie”, znakomity tancerz Wiktor Misiarz.

Działania nastawione na dzieci i młodzież podejmowane są przez Ad Astrę corocznie. W roku 2009 oraz 2010 stowarzyszenie wraz z Nyskim Domem Kultury zorganizowało dwa turnusy półkolonii letnich „Nyskie dzieci nasze są”. Niska stawka (100 zł) w połączeniu z atrakcyjnym programem zajęć sprawiła, że 12 miesięcy później półkolonie powtórzono. W sumie podczas każdych wakacji z Ad Astra i NDK bawiło się 60 dzieci z Nysy i okolic.

 

Na międzynarodowa nutę

Ad Astra to także imprezy o charakterze międzynarodowym, 6 maja zakończył sie ostatni projekt z cyklu koncertów „Visegrad Music United” współfinansowanych ze środków International Visegrad Fund. Na nyskiej scenie zaprezentowali się artyści z Czech, Słowacji, Węgier i oczywiście z Polski. Publiczność bawiła się przy muzyce klasycznej, dawnej, rocku oraz popie i jazzie. Każdą z imprez poprzedził mini jarmark, który był okazją do posmakowania tradycyjnych specjałów z regionów, z których pochodzili artyści.

 

Co dalej?

Kiedy w roku 2011 istnienie Metalowej Twierdzy stanęło pod znakiem zapytania, właśnie Ad Astra zdecydowała się wziąć na siebie obowiązki głównego organizatora. Imprezę zrealizowała ze Stowarzyszeniem Format Nysa i Nyskim Domem Kultury.

Obecnie Ad Astra rozpoczyna  nowy, dość nietypowy projekt. „Cztery pory roku w Europradziadzie”, przedsięwzięcie nastawione na popularyzację wiedzy o kulturze i obyczajowości mieszkańców polsko-czeskiego pogranicza, zaowocować ma krótkimi felietonami video.